Zaburzenia owulacji – objawy, przyczyny i leczenie

Zaburzenia owulacji – objawy, przyczyny i leczenie

Nie każdy cykl miesiączkowy jest związany z produkcją komórki jajowej. Zaburzenia owulacji mogą prowadzić do tak zwanych cykli bezowulacyjnych (anowulacja), czyli takich podczas których, nie pojawia się owulacja i faza lutealna.

Anowulacja nie jest chorobą samą w sobie, lecz objawem innych zaburzeń. Prowadzi natomiast do bezpłodności w danym cyklu menstruacyjnym. Może skutkować także innymi problemami z miesiączkowaniem.

Jak rozpoznać i leczyć zaburzenia owulacji?
Na czym polegają zaburzenia owulacji?

Owulacja, inaczej jajeczkowanie, to proces, który polega na pęknięciu pęcherzyka jajnikowego oraz uwolnieniu z jajnika komórki jajowej. Dzięki temu może dojść do zapłodnienia. Najczęściej owulacja ma miejsce w połowie cyklu miesięcznego. W przypadku cyklu nieregularnego, do owulacji dochodzi na 14 dni przed kolejną miesiączką.

Przyczyną braku owulacji jest więc zaburzona gospodarka hormonalna, co wiąże się z wystąpieniem tak zwanego zespołu policystycznych jajników.

Inne potencjalne przyczyny bezowulacyjnych cykli menstruacyjnych to:

nowotwory jajników,
torbiele jajnika,
guzy jajnika,
włókniaki jajnika,
choroba Cushinga,
niedoczynność oraz nadczynność tarczycy,
choroby wątroby,
silny, długotrwały stres,
anoreksja,
przyjmowanie niektórych leków zwłaszcza środków antykoncepcyjnych i innych leków opartych na hormonach płciowych, a także leków przeciwhistaminowych oraz przeciwwymiotnych.

Warto wspomnieć, że cykle bezowulacyjne po porodzie są naturalne i z biegiem czasu jajeczkowanie powinno wystąpić, jeśli w organizmie nie doszło do innych zmian.

Zaburzenia owulacji objawy

Po czym rozpoznać, cykle bez owulacji?

Zdiagnozowanie zaburzeń owulacji możliwe jest przede wszystkim na podstawie obserwacji cyklu miesięcznego. W przypadku podejrzenia zaburzenia owulacji objawy, które powinny niepokoić to między innymi brak ciąży pomimo starań, a także brak charakterystycznych symptomów w okresie jajeczkowania:

lekko podwyższoną temperaturę ciała,
przezroczysty, ciągnący się śluz,
tkliwość piersi,
kłucie w okolicach jednego z jajników,
wyższe libido.

Na okres bezowulacyjny może wskazywać także wydłużenie cykli powyżej 35 dni.

Jednym z najlepszych sposobów na sprawdzenie, czy jajeczkowanie ma miejsce, jest wykonanie testu, który pozwala sprawdzić poziom progesteronu w drugiej fazie cyklu. Zaleca się wykonać go 7 dni po możliwym jajeczkowaniu i 7 dni przed spodziewaną miesiączką.

Jak wygląda leczenie zaburzeń owulacji?

Leczenie braku owulacji dopasowywane jest indywidualnie do każdej pacjentki, z uwzględnieniem jej potrzeb, stanu fizycznego i psychicznego. Pod uwagę bierze się choroby współistniejące, wiek, a także preferencje dotyczące posiadania potomstwa.

W zagadnieniu „brak owulacji a ciąża” oczywistym jest, że do zapłodnienia nie dojdzie, jeśli komórka jajowa nie zostanie uwolniona. W przypadku, gdy kobieta próbuje zajść w ciążę, konieczne będzie podjęcie leczenia. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest farmakoterapia, a także leczenie hormonalne – zwłaszcza w przypadku zespołu policystycznych jajników.

Niekiedy konieczne jest  leczenie zabiegowe, czyli laparoskopia.

Pomocne w leczeniu owulacji bywają także zmiany codziennych nawyków, w tym przede wszystkim zmiany w zakresie stosowanej diety oraz poprawa kondycji emocjonalnej kobiety.

Jaka dieta przy zespole policystycznych jajników?

W większości przypadków brak dni płodnych związany jest z zaburzeniami równowagi hormonalnej. Często za taki stan odpowiada wspomniany zespół policystycznych jajników – PCOS. Chorobie towarzyszy zwiększone wydzielanie hormonów męskich, dlatego leczenie sprowadza się głównie do terapii hormonalnej. Można jednak wesprzeć je również dietą. Jadłospis przy PCOS powinien prowadzić do unormowania gospodarki insulinowej.

Do rozwoju choroby może prowadzić między innymi nadmiar spożycia węglowodanów czy częste podjadanie między posiłkami. W celu ograniczenia objawów należy sięgać zatem przede wszystkim po produkty o niskim indeksie glikemicznym. Wskazane jest także stosowanie diety przeciwzapalnej, obfitującej w antyoksydanty, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe oraz białko. Kobietom chorym na PCOS odradza się natomiast spożywanie alkoholu, żywności wysoko przetworzonej, tłuszczów nasyconych oraz węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym.

Zaburzenia owulacji są częstą przyczyną niepłodności. Samodzielne diagnozowanie braku owulacji w cyklu miesięcznym nie jest trudne, natomiast dobraniem odpowiedniego leczenia w takiej sytuacji powinien zająć się specjalista – zwłaszcza, jeśli kobieta pragnie zajść w ciążę.

https://plodnosc.pl/zaburzenia-owulacji-skad-sie-biora-jak-je-rozpoznac-i-leczyc/
https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-kobiece/jak-przywrocic-prawidlowa-owulacje-dieta-styl-zycia-leczenie-aa-L87s-a2TS-K1aw.html
https://wylecz.to/wideo/ginekologia/zespol-policystycznych-jajnikow-objawy/
https://wylecz.to/ginekologia/jajniki-drobnopecherzykowe/

 

Poprzedni post
Następny post