Diagnoza niepłodności

Diagnoza niepłodności to proces kilkuetapowy. Po pierwsze należy określić jak długo para nie może zajść w ciążę. Powszechnie stosowana definicja, sformułowana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) , opisuje niepłodność jako niemożność uzyskania ciąży przez okres 12 miesięcy, mimo regularnych stosunków płciowych (2 - 4 razy w tygodniu), bez stosowania metod antykoncepcyjnych.

Taka sytuacja jest podstawą do podjęcia pogłębionej diagnostyki obrazowej i hormonalnej.
W naszej klinice podstawą jest wykonanie TESTU WYDOLNOŚCI JAJNIKA. Jest to test czynnościowy i hormonalny oceny rezerwy jajnikowej. Jego celem jest określenie „zapasu” komórek jajowych oraz funkcjonowania układu przysadkowo – podwzgórzowego – czyli czynnościowego układu rozrodczego.

Przysadka i podwzgórze to gruczoły odpowiadające za wydzielanie hormonów regulujących funkcje jajnika. Ich nieprawidłowe funkcjonowanie wpływa na pracę jajników, a tym samym może powodować niepłodność.

Przysadka znajduje się w centralnej części głowy i wydziela: hormon folikulotropowy - FSH oraz hormon luteinizujący – LH. Oba zapewniają normalne funkcjonowanie jajników oraz jąder u mężczyzn, prolaktyna - PRL: która odpowiada produkcję mleka, ale blokuje owulację, tyreotropinę - TSH stymulującą tarczycę do produkcji hormonów (poprzez sprzężenie zwrotne -> wyższe TSH powoduje zwiększenie produkcji T4 i T3, aby obniżyć TSH, kiedy spada TSH następuje wzrost jego produkcji, aby obniżyć poziom T3 i T4 ) ponadto, hormon wzrostu - GH, który wspomaga utrzymanie zdrowych kości i masy mięśniowej oraz wpływa na dystrybucję tłuszczu oraz hormon adrenokortykotropowy – ACTH odpowiadający za stymulację produkcji hormonów przez nadnercza.

Podwzgórze jest sensorem odbierającym informacje o poziomie hormonów i informującym m.in. przysadkę poprzez uwalnianie specjalnych hormonów, tzw. liberyn (m.in. gonadoliberyny – w zależności od sposobu uwalniania stymuluje uwalnianie LH lub FSH, tyreoliberyny - sygnał do produkcji TSH o wzmożeniu produkcji, inne niektóre to liberoprolaktyna, kortykoliberyna, oksytocyna), prawidłowa praca i współpraca tego układu jest niezbędna dla możliwości rozrodczych kobiety.

Jeśli funkcjonowanie przysadki i podwzgórza są zakłócone, układ hormonalny nie będzie pracował prawidłowo, a to wpłynie na płodność.

Diagnostyka

W naszej klinice diagnostyka jest 3 etapowa. Na jej podstawie doświadczony lekarz kwalifikuje do leczenia: przy wsparciu niewielkich leków aby pobudzić owulację i umożliwić naturalne zajście w ciąże, do inseminacji domacicznej IUI, lub procedury zapłodnienia pozaustrojowego In Vitro. Wybierana zawsze jest najkorzystniejsza terapia dla pacjenta terapia, uwzględniająca wiek, sytuacje kliniczną czas starania sie o dziecko oraz najtańsza uwzględniająca wszystkie pozostałe czynniki. Naszym celem nadrzędnym jest Twoja ciąża.

Etap pierwszy (I)

Test wydolności jajnika TWJ 1/3 d.c. należy wykonać w 1-3 dnia cyklu i obejmuje 5 badań:
estradiol (E2),
folikulotropinę (FSH),
lutropinę (LH),
testosteron,
glikoproteinę wiążącą hormony płciowe (SHBG).

Etap drugi (II)

Test wydolności jajnika TWJ 9/11 d.c. Należy wykonać 9-11 dnia cyklu i obejmuje 8 badań:
estradiol (E2),
folikulotropinę (FSH),
prolaktynę (PRL),
tyreotropinę (TSH),
tyroksynę wolną (FT4),
przeciwciała przeciwtarczycowe - przeciwko peroksydazie – anty-TPO,
przeciwciała przeciwtarczycowe – przeciwko tyreoglobulinie – anty-TG,
antymullerian homon (AMH) – rezerwa jajnikowa hormonalna.
In Vitro Gravita Łódź – Diagnostyka i leczenie niepłodności

Etap drugi (III)

Badanie USG narządu rodnego po 20 d.c.

Badanie ma na celu ocenę struktur w miednicy mniejszej. Prawidłowości budowy macicy, ocenę endometrium oraz przydatków (jajniki wraz z jajowodami). Badanie wykonywane jest przed miesiączką, gdyż tuż przed złuszczeniem endometrium uwidaczniają się wszystkie anomalie i nieprawidłowości macicy takie jak mięśniaki i polipy, które nie często są niewidoczne w pierwszej fazie cyklu.

Pierwszą wizytę w naszej klinice można rozpocząć od wizyty USG po 20 dniu cyklu, aby w kolejnym cyklu wykonać badania hormonalne. W ten sposób rozpoczynamy diagnostykę od etapu 3-ciego. Można także na wizytę USG przynieść wyniki TWJ.
Pobierz skierowanie na badania

Diagnostyka inwazyjna

Badanie może być wykonywane pod kontrolą USG (sono) lub RTG. Polega na podaniu soli fizjologicznej lub kontrastu do macicy w celu oceny drożności jajowodów.

W obrazie widać przemieszczający się w jajowodach płyn, dzięki czemu można potwierdzić lub wykluczyć drożność jajowodów.

Badanie niestety często przyczynia się do wtórnej niepłodności u kobiety. Wodniaki jajowodów niestety leczy się operacyjnie. Najskuteczniejszą metoda jest usunięcie chorego jajowodu, dzięki czemu minimalizuje się nawroty i ryzyko powstawania infekcji stepujących.

Nasza placówka posiada możliwości wykonania SONO-HSG.
Służy oglądaniu wnętrza macicy, ocenie wyglądu śluzówki, ujść macicznych przydatków oraz usunięciu ewentualnych nieprawidłowości, w sytuacji ich rozpoznania. Histeroskopia poprawia rokowania.

Nasza placówka współpracuje z kliniką wykonująca takie zabiegi w ramach kontraktu z NFZ.
Operacja laparoskopowa służy ocenie drożności jajowodów, z możliwością ich udrożnienia, usunięciu ewentualnych zrostów. Ocenia nie tylko wnętrze jamy brzusznej, ale także całe wnętrze miednicy mniejszej. Szczególnie zalecana u pacjentek z podejrzeniem lub rozpoznaniem endometriozy lub innych powikłań w obrębie miednicy w celu uwolnienia zrostów.

Nasza placówka współpracuje z kliniką wykonującą takie zabiegi w ramach kontraktu z NFZ.

Badanie nasienia

Badanie nasienia (spermiogram/seminogram) to podstawowe badanie diagnostyczne wykonywane w celu określenia męskiej płodności. Metoda ta pozwala ocenić jakość nasienia na podstawie norm przyjętych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO
Badanie nasienia powinno zostać wykonane po 3-5 dniowym okresie wstrzemięźliwości seksualnej oraz należy powstrzymać się od spożywania alkoholu.
Aby lekarz mógł prawidłowo zinterpretować wyniki badania, należy poinformować go o wszelkich przebytych infekcjach i przyjmowanych lekach w okresie 3 miesięcy przed badaniem, a także stosowanych używkach, narażeniu na wysoką temperaturę, promieniowanie, ultradźwięki, itd.
Próbkę do badania można oddać poza kliniką. W takim przypadku należy dostarczyć je do laboratorium maksymalnie w ciągu 60 minut. Przyjmuję się jednak, że najbardziej optymalny czas to 30 minut od oddania próbki. Nasienie musi przez cały ten czas utrzymać temperaturę ciała. Próbki nie można w tym czasie przegrzać ani przechłodzić. Brak spełnienia powyższych wymagań może powodować, że wynik badania nasienia może być nieprawidłowy.
Czas oczekiwania na wynik: około 1 dzień roboczy

Czekamy na Ciebie w klinice leczeczenia niepłodności Gravita w Łodzi

Nie czekaj dłużej, skontaktuj się z nami już dzisiaj.

Telefon do Kliniki Gravita Łódź

42 651 90 10
504 078 787

E - mail

office@gravita.info.pl

Adres Kliniki Gravita

Kniaziewicza 20a
Łódź 91-347

E - mail do Kliniki Gravita Łódź

office@gravita.info.pl

Godziny przyjęć w Klinice Gravita Łódź

Pon - Cz: 08:00 - 18:00
Piątek:08:00 - 17:00

Umów wizytę w Klinice Gravita

Jeżeli masz preferencję odnośnie godziny, w której chcesz umówić wizytę, prosimy o jej wskazanie. Skontaktujemy się z Tobą.




    Preferowana data i godzina wizyty