Diagnoza niepłodności to proces kilkuetapowy. Po pierwsze należy określić jak długo para nie może zajść w ciążę. Powszechnie stosowana definicja, sformułowana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) , opisuje niepłodność jako niemożność uzyskania ciąży przez okres 12 miesięcy, mimo regularnych stosunków płciowych (2 - 4 razy w tygodniu), bez stosowania metod antykoncepcyjnych.
Taka sytuacja jest podstawą do podjęcia pogłębionej diagnostyki obrazowej i hormonalnej.
W naszej klinice podstawą jest wykonanie TESTU WYDOLNOŚCI JAJNIKA. Jest to test czynnościowy i hormonalny oceny rezerwy jajnikowej. Jego celem jest określenie „zapasu” komórek jajowych oraz funkcjonowania układu przysadkowo – podwzgórzowego – czyli czynnościowego układu rozrodczego.
Przysadka i podwzgórze to gruczoły odpowiadające za wydzielanie hormonów regulujących funkcje jajnika. Ich nieprawidłowe funkcjonowanie wpływa na pracę jajników, a tym samym może powodować niepłodność.
Przysadka znajduje się w centralnej części głowy i wydziela: hormon folikulotropowy - FSH oraz hormon luteinizujący – LH. Oba zapewniają normalne funkcjonowanie jajników oraz jąder u mężczyzn, prolaktyna - PRL: która odpowiada produkcję mleka, ale blokuje owulację, tyreotropinę - TSH stymulującą tarczycę do produkcji hormonów (poprzez sprzężenie zwrotne -> wyższe TSH powoduje zwiększenie produkcji T4 i T3, aby obniżyć TSH, kiedy spada TSH następuje wzrost jego produkcji, aby obniżyć poziom T3 i T4 ) ponadto, hormon wzrostu - GH, który wspomaga utrzymanie zdrowych kości i masy mięśniowej oraz wpływa na dystrybucję tłuszczu oraz hormon adrenokortykotropowy – ACTH odpowiadający za stymulację produkcji hormonów przez nadnercza.
Podwzgórze jest sensorem odbierającym informacje o poziomie hormonów i informującym m.in. przysadkę poprzez uwalnianie specjalnych hormonów, tzw. liberyn (m.in. gonadoliberyny – w zależności od sposobu uwalniania stymuluje uwalnianie LH lub FSH, tyreoliberyny - sygnał do produkcji TSH o wzmożeniu produkcji, inne niektóre to liberoprolaktyna, kortykoliberyna, oksytocyna), prawidłowa praca i współpraca tego układu jest niezbędna dla możliwości rozrodczych kobiety.
Jeśli funkcjonowanie przysadki i podwzgórza są zakłócone, układ hormonalny nie będzie pracował prawidłowo, a to wpłynie na płodność.