Diagnoza niepłodności

Diagnoza niepłodności to proces kilkuetapowy. Po pierwsze należy określić jak długo para nie może zajść w ciążę. Powszechnie stosowana definicja, sformułowana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) , opisuje niepłodność jako niemożność uzyskania ciąży przez okres 12 miesięcy, mimo regularnych stosunków płciowych (2 - 4 razy w tygodniu), bez stosowania metod antykoncepcyjnych.

Taka sytuacja jest podstawą do podjęcia pogłębionej diagnostyki obrazowej i hormonalnej.
W naszej klinice podstawą jest wykonanie TESTU WYDOLNOŚCI JAJNIKA. Jest to test czynnościowy i hormonalny oceny rezerwy jajnikowej. Jego celem jest określenie „zapasu” komórek jajowych oraz funkcjonowania układu przysadkowo – podwzgórzowego – czyli czynnościowego układu rozrodczego.

Przysadka i podwzgórze to gruczoły odpowiadające za wydzielanie hormonów regulujących funkcje jajnika. Ich nieprawidłowe funkcjonowanie wpływa na pracę jajników, a tym samym może powodować niepłodność.

Przysadka znajduje się w centralnej części głowy i wydziela: hormon folikulotropowy - FSH oraz hormon luteinizujący – LH. Oba zapewniają normalne funkcjonowanie jajników oraz jąder u mężczyzn, prolaktyna - PRL: która odpowiada produkcję mleka, ale blokuje owulację, tyreotropinę - TSH stymulującą tarczycę do produkcji hormonów (poprzez sprzężenie zwrotne -> wyższe TSH powoduje zwiększenie produkcji T4 i T3, aby obniżyć TSH, kiedy spada TSH następuje wzrost jego produkcji, aby obniżyć poziom T3 i T4 ) ponadto, hormon wzrostu - GH, który wspomaga utrzymanie zdrowych kości i masy mięśniowej oraz wpływa na dystrybucję tłuszczu oraz hormon adrenokortykotropowy – ACTH odpowiadający za stymulację produkcji hormonów przez nadnercza.

Podwzgórze jest sensorem odbierającym informacje o poziomie hormonów i informującym m.in. przysadkę poprzez uwalnianie specjalnych hormonów, tzw. liberyn (m.in. gonadoliberyny – w zależności od sposobu uwalniania stymuluje uwalnianie LH lub FSH, tyreoliberyny - sygnał do produkcji TSH o wzmożeniu produkcji, inne niektóre to liberoprolaktyna, kortykoliberyna, oksytocyna), prawidłowa praca i współpraca tego układu jest niezbędna dla możliwości rozrodczych kobiety.

Jeśli funkcjonowanie przysadki i podwzgórza są zakłócone, układ hormonalny nie będzie pracował prawidłowo, a to wpłynie na płodność.

Diagnostyka

W naszej klinice diagnostyka jest 3 etapowa. Na jej podstawie doświadczony lekarz kwalifikuje do leczenia: przy wsparciu niewielkich leków aby pobudzić owulację i umożliwić naturalne zajście w ciąże, do inseminacji domacicznej IUI, lub procedury zapłodnienia pozaustrojowego In Vitro. Wybierana zawsze jest najkorzystniejsza terapia dla pacjenta terapia, uwzględniająca wiek, sytuacje kliniczną czas starania sie o dziecko oraz najtańsza uwzględniająca wszystkie pozostałe czynniki. Naszym celem nadrzędnym jest Twoja ciąża.

Etap pierwszy (I)

Test wydolności jajnika TWJ 1/3 d.c. należy wykonać w 1-3 dnia cyklu i obejmuje 5 badań:
estradiol (E2),
folikulotropinę (FSH),
lutropinę (LH),
testosteron,
glikoproteinę wiążącą hormony płciowe (SHBG).

Etap drugi (II)

Test wydolności jajnika TWJ 9/11 d.c. Należy wykonać 9-11 dnia cyklu i obejmuje 8 badań:
estradiol (E2),
folikulotropinę (FSH),
prolaktynę (PRL),
tyreotropinę (TSH),
tyroksynę wolną (FT4),
przeciwciała przeciwtarczycowe - przeciwko peroksydazie – anty-TPO,
przeciwciała przeciwtarczycowe – przeciwko tyreoglobulinie – anty-TG,
antymullerian homon (AMH) – rezerwa jajnikowa hormonalna.
In Vitro Gravita Łódź – Diagnostyka i leczenie niepłodności

Etap drugi (III)

Badanie USG narządu rodnego po 20 d.c.

Badanie ma na celu ocenę struktur w miednicy mniejszej. Prawidłowości budowy macicy, ocenę endometrium oraz przydatków (jajniki wraz z jajowodami). Badanie wykonywane jest przed miesiączką, gdyż tuż przed złuszczeniem endometrium uwidaczniają się wszystkie anomalie i nieprawidłowości macicy takie jak mięśniaki i polipy, które nie często są niewidoczne w pierwszej fazie cyklu.

Pierwszą wizytę w naszej klinice można rozpocząć od wizyty USG po 20 dniu cyklu, aby w kolejnym cyklu wykonać badania hormonalne. W ten sposób rozpoczynamy diagnostykę od etapu 3-ciego. Można także na wizytę USG przynieść wyniki TWJ.

Diagnostyka inwazyjna

Badanie może być wykonywane pod kontrolą USG (sono) lub RTG. Polega na podaniu soli fizjologicznej lub kontrastu do macicy w celu oceny drożności jajowodów.

W obrazie widać przemieszczający się w jajowodach płyn, dzięki czemu można potwierdzić lub wykluczyć drożność jajowodów.

Badanie niestety często przyczynia się do wtórnej niepłodności u kobiety. Wodniaki jajowodów niestety leczy się operacyjnie. Najskuteczniejszą metoda jest usunięcie chorego jajowodu, dzięki czemu minimalizuje się nawroty i ryzyko powstawania infekcji stepujących.

Nasza placówka posiada możliwości wykonania SONO-HSG.
Służy oglądaniu wnętrza macicy, ocenie wyglądu śluzówki, ujść macicznych przydatków oraz usunięciu ewentualnych nieprawidłowości, w sytuacji ich rozpoznania. Histeroskopia poprawia rokowania.

Nasza placówka współpracuje z kliniką wykonująca takie zabiegi w ramach kontraktu z NFZ.
Operacja laparoskopowa służy ocenie drożności jajowodów, z możliwością ich udrożnienia, usunięciu ewentualnych zrostów. Ocenia nie tylko wnętrze jamy brzusznej, ale także całe wnętrze miednicy mniejszej. Szczególnie zalecana u pacjentek z podejrzeniem lub rozpoznaniem endometriozy lub innych powikłań w obrębie miednicy w celu uwolnienia zrostów.

Nasza placówka współpracuje z kliniką wykonującą takie zabiegi w ramach kontraktu z NFZ.

Badanie nasienia

Badanie nasienia (spermiogram/seminogram) to podstawowe badanie diagnostyczne wykonywane w celu określenia męskiej płodności. Metoda ta pozwala ocenić jakość nasienia na podstawie norm przyjętych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO
Badanie nasienia powinno zostać wykonane po 3-5 dniowym okresie wstrzemięźliwości seksualnej oraz należy powstrzymać się od spożywania alkoholu.
Aby lekarz mógł prawidłowo zinterpretować wyniki badania, należy poinformować go o wszelkich przebytych infekcjach i przyjmowanych lekach w okresie 3 miesięcy przed badaniem, a także stosowanych używkach, narażeniu na wysoką temperaturę, promieniowanie, ultradźwięki, itd.
Próbkę do badania można oddać poza kliniką. W takim przypadku należy dostarczyć je do laboratorium maksymalnie w ciągu 60 minut. Przyjmuję się jednak, że najbardziej optymalny czas to 30 minut od oddania próbki. Nasienie musi przez cały ten czas utrzymać temperaturę ciała. Próbki nie można w tym czasie przegrzać ani przechłodzić. Brak spełnienia powyższych wymagań może powodować, że wynik badania nasienia może być nieprawidłowy.
Czas oczekiwania na wynik: około 1 dzień roboczy

Czekamy na Ciebie w klinice leczeczenia niepłodności Gravita w Łodzi

Nie czekaj dłużej, skontaktuj się z nami już dzisiaj.

Telefon do Kliniki Gravita Łódź

42 651 90 10
504 078 787

E - mail

office@gravita.info.pl

Adres Kliniki Gravita

Kniaziewicza 20a
Łódź 91-347

E - mail do Kliniki Gravita Łódź

office@gravita.info.pl

Godziny przyjęć w Klinice Gravita Łódź

Pon - Cz: 08:00 - 18:00
Piątek:08:00 - 17:00

Umów wizytę w Klinice Gravita

Jeżeli masz preferencję odnośnie godziny, w której chcesz umówić wizytę, prosimy o jej wskazanie. Skontaktujemy się z Tobą.




    Preferowana data i godzina wizyty