Adenomioza macicy a ciąża / zapłodnienie in vitro

Adenomioza macicy a ciąża / zapłodnienie in vitro

Adenomioza nie bez powodu kojarzy się z endometriozą. Jest to bowiem odrębna nazwa dla ognisk endometrium w mięśniu macicy. Oba schorzenia są do siebie bardzo podobne. Endometrioza polega jednak na przedostawaniu się tkanki endometrium do innych, niewłaściwych dla niej miejsc w ciele, na przykład do jajników, jajowodów, otrzewnej pęcherza moczowego czy otrzewnej wyściełającą miednicę mniejszą kobiety a nawet do krezki jelita czy bliznach pooperacyjnych . Natomiast adenomioza dotyczy mięśnia macicy.

Co warto wiedzieć na temat tego schorzenia?
Czym jest adenomioza macicy?

Adenomioza jest traktowana jako pochodna endometriozy, choć stanowi odrębną jednostkę chorobową i może występować osobno. Schorzenie to wynika z obecności komórek błony śluzowej macicy w warstwie mięśniowej ściany tego organu. Przyczyny rozwoju adenomiozy nie zostały jednoznacznie ustalone. Przyjmuje się zatem, że choroba może rozwinąć się w wyniku działania wielu różnych czynników.

Czynnika rozwojowego embrionalnego płodu płci żeńskiej. Może być skutkiem rozwijającego się w wyniku stanu zapalnego endometrium lub tkanek narządu rodnego. Należy wiedzieć bowiem, że zdrowa macica posiada pewnego rodzaju barierę między warstwą endometrium (błona śluzowa) a myometrium (błona mięśniowa). Dzięki takiej barierze nie dochodzi do wrastania gruczołów błony śluzowej w strukturę mięśni. Natomiast w wyniku urazu, ta bariera może zostać uszkodzona.

Najczęściej dochodzi do tego w następstwie infekcji endometrium, cięcia cesarskiego, łyżeczkowania błony śluzowej jamy macicy, czy nawet podczas porodu fizjologicznego. W powstaniu adenomiozy oprócz działań lekarskich i infekcji mogą brać udział także czynniki hormonalne. Szczególne znaczenie ma natomiast stężenie estrogenów, prolaktyny, FSH i LH.Hormonalna etiologia adenomiozy może polegać choćby na przerości śluzówki macicy.

 

Jak rozpoznać adenomiozę?

Kiedy w grę wchodzi adenomioza objawy początkowe tego schorzenia można z łatwością przeoczyć, ponieważ schorzenie rozwija się stopniowo i często nie wzbudza podejrzeń pacjentki.

Adenomioza macicy skutkuje:

obfitym krwawieniem miesiączkowym,
bólem około menstruacyjnym,
bólem podczas stosunku,
bólem w okolicy odbytnicy podczas miesiączki
przedłużonym krwawieniem miesiączkowym (nawet do 14 dni),
problemami z płodnością,
skłonnością do anemii,
ogólnym złym samopoczuciem.
po zabiegach na narządzie rodnym
bólach w bliźnie po cięciu cesarskim

Wykonując USG, ginekolog powinien zauważyć w obrazie guzki krwawnicze w ścian macicy wskazujące na adenomiozę. Jednak od czasu wystąpienia pierwszych objawów do rozpoznania choroby najczęściej upływa kilka, a nawet kilkanaście lat.

Adenomioza leczenie

Leczenie adenomiozy można podzielić na dwie kategorie, ponieważ na czym innym polega leczenie kobiet, które mają plany macierzyńskie, a na czym innym pań w wieku starszym, które nie planują dzieci.

W pierwszym przypadku stosowane są metody zachowawcze, czyli leczenie farmakologiczne i diagnostyka czy stopnia uszkodzenia macicy, jajowodów lub jajników. Celem leczenia jest zatrzymanie procesów progresji ognisk chorobowych. Druga ścieżka leczenia to droga radykalna, operacyjna.

Adenomioza a dieta

Odpowiednia dieta może wspierać leczenie adenomiozy, zmniejszając stan zapalny, odpowiadający za odczucia bólowe. Unikać należy przede wszystkim spożycia cukru, czerwonego mięsa, żywności wysoko przetworzonej czy soi. Wskazane jest zaś spożycie naturalnych produktów, zwłaszcza warzyw i owoców bogatych w błonnik. Korzystne jest także sięganie po źródła przeciwutleniaczy, w szczególności witaminy E.

Adenomioza a ciąża

Bardzo istotnym tematem jest relacja adenomioza a ciąża, gdyż choroba ta dotyka przede wszystkim kobiety w wieku rozrodczym. Adenomioza trzonu macicy wiąże się z wytwarzaniem związków prozapalnych. Te przedostając się do jajowodów i jamy macicy utrudniają transport plemników do komórki jajowej, tym samym wpływając negatywnie na szanse zapłodnienia.

Poza tym, zmiany powstające na skutek adenomiozy utrudniają także zagnieżdżenie się i rozwój zarodka, co prowadzi do częstych poronień. Co prawda, choroba nie wyklucza możliwości zajścia w ciążę metodą naturalną, ale jednocześnie stanowi jedno ze wskazań do leczenia niepłodności metodami wspomaganego rozrodu, czyli między innymi in vitro.

Endometrioza a adenomioza

Endometrioza i adenomioza bywają określane mianem chorób siostrzanych. Ich cechą wspólną jest nieprawidłowa lokalizacja komórek endometrium.

Przy endometriozie ogniska błony śluzowej macicy mogą znaleźć się w każdym miejscu w jamie brzusznej, czyli nawet w jelitach czy w wątrobie.

Natomiast w przypadku adenomiozy komórki te wnikają w błonę mięśniową macicy. Ponieważ prowadzi to do uszkodzenia tej struktury, schorzenie skutkuje problemami z transportem nasienia czy zagnieżdżeniem zarodka. Nieprawidłowa kurczliwość mięśnia macicy może prowadzić też do tak zwanego wstecznego miesiączkowania, a tym samym odpowiada wtedy za endometriozę.

Z tego względu choroby mogą występować u kobiety równocześnie lub osobno. Jeśli chodzi o objawy, to te wynikające z adenomiozy wiążą się głównie z cyklem miesiączkowym, rzadziej z bólem w okolicach miednicy mniejszej – co jest z kolei charakterystycznym objawem endometriozy. Powikłaniami wczesynymi endometriozy i adenomiozy są zrosty wewnątrzbrzuszne utrudniające płodność poprzez uszkodzenie jajników, jajowodów i macicy a także innych organów otrzewnej miednicy mniejszej.

 

https://cowzdrowiu.pl/aktualnosci/post/adenomioza-choroba-sama-napedzajaca-swoj-rozwoj

https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-kobiece/adenomioza-przyczyny-objawy-leczenie-aa-w46R-nspV-9ZCS.html

https://podyplomie.pl/monografie-po-dyplomie/34798,adenomioza-diagnostyka-i-aktualne-sposoby-leczenia

https://plodnosc.pl/endometrioza-czy-adenomioza-jakie-sa-roznice-i-co-jest-grozniejsze-dla-kobiecej-plodnosci/

Adenomioza

https://www.modanapiekno.pl/2021/01/adenomioza-dieta.html

Poprzedni post
Następny post