Hashimoto a zajście w ciążę

Hashimoto a zajście w ciążę

Choroba Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną tarczycy, a jednocześnie najczęstszą przyczyną jej niedoczynności. Schorzenie znacznie częściej niż mężczyzn dotyka kobiety, powodując między innymi problemy z zajściem w ciążę, a także poronienia, czy porody przedwczesne. Wiele osób zastanawia się, czy można oraz jak zajść w ciąże z Hashimoto. Na szczęście, po wdrożeniu odpowiedniego leczenia kobieta chora na Hashimoto ma szansę urodzić zdrowe dziecko.

Na czym polega choroba Hashimoto?
Hashimoto to choroba autoimmunologiczna, w której organizm wytwarza przeciwciała przeciwtarczycowe. Takie przewlekłe zapalenie tarczycy w pierwszej kolejności prowadzi do jej nadczynności, a następnie do nieodwracalnej niedoczynności. U osoby chorej na Hashimoto występują klasyczne objawy niedoczynności tarczycy, dlatego tak samo wygląda też leczenie pacjenta z tym schorzeniem.

Jak Hashimoto wpływa na płodność?
W relacji Hashimoto a płodność największym problemem są hormony. Tarczyca odpowiada za wiele funkcji organizmu. Reguluje pracę serca i układu nerwowego. Produkuje hormony odpowiedzialne za przemianę materii. Kiedy nie pracuje prawidłowo, wytwarzając małe ilości hormonów, przyczynia się do podwyższenia stężenia prolaktyny, odpowiedzialnej za owulację. Przy wysokim stężeniu tego hormonu nie dochodzi do jajeczkowania, zatem kobieta nie może zajść w ciążę. Również w przypadku zajścia w ciążę nadprodukcja prolaktyny zwiększa ryzyko poronienia u kobiet chorych na Hashimoto. Schorzenie znacząco utrudnia zatem nie tylko zajście w ciążę, ale i jej donoszenie.

Hashimoto a ciąża
Hashimoto a zajście w ciążę to jedno, ale choroba ta ma niekorzystny wpływ także na rozwój poczętego już dziecka. Przy schorzeniu tarczycy dużym problemem jest spadek wytwarzania hormonów. Tymczasem w ciąży zwiększa się ich zapotrzebowanie. Hormony są potrzebne do prawidłowego rozwoju układu nerwowego dziecka. Płód korzysta w tym zakresie z zasobów matki aż do około 13. tygodnia ciąży, kiedy to wykształca się jego własna tarczyca. Przed tym terminem wszelkie niedobory hormonów u kobiety w ciąży mogą skutkować między innymi:
• upośledzeniem lub obniżonym poziomem intelektualnym dziecka,
• niską masą urodzeniową dziecka,
• poronieniem,
• stanem przedrzucawkowym,
• zastoinową niewydolnością serca.

Jak zajść w ciążę z Hashimoto?
Wiele kobiet zastanawia się, czy przy Hashimoto można zajść w ciążę. Zasadniczo, odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Każda kobieta planująca ciążę powinna wykonać badania laboratoryjne, mające na celu zbadanie poziomu hormonów i określenie, czy tarczyca pracuje prawidłowo. Jej funkcjonowanie trzeba uregulować, aby doszło do owulacji, stanowiącej podstawowy warunek zajścia w ciążę. Jeśli kobieta ma problemy z jajeczkowaniem, podejrzewa u siebie chorobę tarczycy, na przykład ze względu na jej występowanie w rodzinie, planowanie ciąży zawsze powinna rozpocząć od badań diagnostycznych, które służą ocenie pracy tarczycy.

Hashimoto w ciąży
Kiedy kobiecie udaje się zajść w ciążę, problemem pozostaje jej donoszenie. Hashimoto a ciąża to temat bardzo trudny dla przyszłych rodziców, a także niezwykłe wyzwanie dla lekarzy. Nigdy nie wiadomo, czy ciążę uda się utrzymać, ponieważ ze względu na chorobę organizm matki traktuje płód jako ciało obce, „przeszczep”, który trzeba usunąć. Z tego względu w wielu przypadkach po zapłodnieniu może dojść do poronienia. Nie oznacza to jednak, że temat choroba Hashimoto a ciąża nie daje kobietom żadnej nadziei na urodzenie zdrowego dziecka. Jeśli w początkowych etapach ciąża rozwija się prawidłowo, będąc pod opieką endokrynologa i ginekologa kobieta może donosić ciążę do szczęśliwego końca. Podczas każdego trymestru (nawet co miesiąc) należy wykonywać wtedy badania stężenia hormonów, w tym między innymi TSH, FT3, FT4, a także przyjmować leki od początku ciąży aż do samego porodu.

Leczenie Hashimoto w ciąży
W trakcie ciąży chorobę Hashimoto leczy się tak samo, jak u osób, które w ciąży nie są. Przyjmowanie lewotyroksyny, czyli syntetycznego hormonu tarczycy, jest dopuszczalne, a nawet wskazane w trakcie ciąży. Jeśli leczenie prowadzi specjalista, nie stanowi ono zagrożenia ani dla matki, ani dla dziecka. Poza leczeniem farmakologicznym Hashimoto w ciąży leczy się także odpowiednią dietą. Zalecana jest w tym przypadku dieta niskowęglowodanowa, bez glutenu, wzdymających warzyw i tłustego nabiału. Przy Hashimoto należy spożywać przede wszystkim warzywa i mięso o niskim indeksie glikemicznym. Duże znaczenie ma też suplementacja jodem, ponieważ jest on niezbędny do syntezy hormonów tarczycy – T3 i T4.

Hashimoto u dzieci
Warto poruszyć również temat wpływu choroby Hashimoto na organizm dzieci. Ponieważ hormony tarczycy mają wpływ na wzrost i rozwój dziecka, a także na jego układ nerwowy, zaburzenia produkcji tych hormonów mogą skutkować: otyłością, sennością, opóźnieniem rozwoju, problemami z nauką i koncentracją. Z tego względu badania pod kątem wrodzonej niedoczynności tarczycy wykonuje się już u noworodków.

Hashimoto a zajście w ciążę to skomplikowany temat – podobnie jak Hashimoto a przebieg ciąży. Diagnoza choroby tarczycy nie przekreśla jednak szans na donoszenie ciąży. Przy odpowiednim leczeniu kobieta chora na Hashimoto nadal może zajść w ciążę i urodzić w pełni zdrowe dziecko.

https://zdrowie.parenting.pl/hashimoto-w-ciazy
https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/choroby-w-ciazy/hashimoto-a-ciaza-jak-zajsc-w-ciaze-i-urodzic-zdrowe-dziecko-przy-autoimmunologicznym-zapaleniu-tarczycy?gad_source=1&gclid=CjwKCAiA29auBhBxEiwAnKcSqkowB7fsr1dse7EksN2dji3s9KoxfHyYnb5eGOpYLVHAz-oaCBx4hRoC-60QAvD_BwE
https://www.allecco.pl/artykuly/hashimoto-a-ciaza-jak-niedoczynnosc-tarczycy-wplywa-na-rozwoj-dziecka.html

 

Poprzedni post
Następny post