Niedoczynność tarczycy a zajście w ciążę

Niedoczynność tarczycy a zajście w ciążę
Praca tarczycy ma ogromne znaczenie w kontekście ciąży. Choroby tego narządu to drugie – zaraz po cukrzycy – najczęściej występujące zaburzenie endokrynologiczne u kobiet ciężarnych. Zarówno niedoczynność, jak i nadczynność tarczycy mają wpływ na płodność u kobiet oraz szanse na donoszenia ciąży i urodzenie zdrowego dziecka. Czy z niedoczynnością tarczycy można zajść w ciążę? Jak niedoczynność tarczycy wpływa na przebieg ciąży – czy niedoczynność tarczycy stanowi zagrożenie dla płodu?

Czym jest niedoczynność tarczycy?
Aby wyjaśnić relację „niedoczynność tarczycy a ciąża”, trzeba zrozumieć, czym jest niedoczynność tarczycy i jaką rolę odgrywa ten narząd w trakcie ciąży. Niedoczynność tarczycy to stan wytwarzania zbyt małej ilości hormonów tarczycy, tj. trójjodotyroniny i tyroksyny. Niedoczynność może być spowodowana różnymi czynnikami, ale najczęściej odpowiada za nią przewlekłe zapalenie tarczycy, czyli choroba Hashimoto. Stan niedoczynności mogą sygnalizować takie objawy jak:
• wypadanie włosów,
• przewlekłe zmęczenie,
• senność,
• stałe uczucie zimna,
• problemy z pamięcią i koncentracją,
• wzrost masy ciała,
• spowolnienie pracy jelit,
• obrzęki kończyn
• zaburzenia cyklu miesiączkowego.
Ponieważ objawy te nie są charakterystyczne, chorobę najłatwiej jest potwierdzić badaniami laboratoryjnymi z krwi. Polegają one na analizie poziomu TSH, a w przypadku wykrycia nieprawidłowości – również fT3 i fT4.

Jak niedoczynność tarczycy wpływa na płodność u kobiet?
Jeśli chodzi o zagadnienie niedoczynność tarczycy a płodność u kobiet, to należy wiedzieć, że taki stan chorobowy może utrudniać poczęcie dziecka na kilka sposobów. Obniżony poziom tyroksyny przekłada się na zaburzenia miesiączkowania i owulacji. Co ciekawe, nieprawidłowa praca tego narządu ma wpływ również na mężczyzn i ich zdolność do zapłodnienia. Kiedy w grę wchodzi niedoczynność tarczycy a płodność u mężczyzn, to należy liczyć się z takimi problemami jak obniżona jakość nasienia czy słabsze libido. Niestety, niedoczynność tarczycy jest także czynnikiem ryzyka niepowodzenia zapłodnienia in vitro, dlatego poziom hormonów tarczycy warto zbadać jeszcze przed rozpoczęciem starań o dziecko. Zazwyczaj wykonuje się je również w trakcie ciąży, co około 4-6 tygodni, aż do 20. tygodnia.

Jak niedoczynność tarczycy wpływa na ciążę?
Niedoczynność tarczycy a zajście w ciążę to jedno, natomiast zupełnie inną kwestią jest utrzymanie ciąży po zapłodnieniu u kobiety z niedoborem tyroksyny. Co istotne, niedoczynność może przebiegać bezobjawowo, a jeśli jej objawy jednak się pojawią, często nie stanowią dla ciężarnej sygnału alarmowego, gdyż przypominają typowe symptomy ciążowe – zaparcia, senność, osłabienie. Tymczasem tyroksyna ma ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju płodu. Nieleczona niedoczynność tarczycy może prowadzić do:
• przedwczesnego porodu,
• niskiej masy urodzeniowej,
• zaburzeń oddychania u noworodka,
• upośledzenia ruchowego u noworodka,
• zaburzenia funkcji poznawczych u noworodka,
• odklejenia łożyska,
• krwotoku poporodowego u matki,
• niedokrwistości (u matki),
• nadciśnienia tętniczego indukowanego ciążą.

Problemy z zajściem w ciążę i problemy z donoszeniem ciąży to zatem nie jedyne zagrożenia wynikające z niedoczynności tarczycy. Niedobór tyroksyny w ciąży zagraża również matce dziecka, dlatego temat „niedoczynność tarczycy a planowanie ciąży” powinien być poruszany znacznie częściej, aby każda kobieta wiedziała, że konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia tarczycy przed zajściem w ciążę, a następnie zmodyfikowanie tego leczenia po zapłodnieniu.

Jak zajść w ciążę przy niedoczynności tarczycy?
Wiele kobiet zastanawia się, jak zajść w ciążę przy niedoczynności tarczycy. Warto pamiętać, że niedoczynność może prowadzić do niepłodności, ale nie jest to ten sam stan, co bezpłodność, która jest nieodwracalna i wyklucza możliwość zapłodnienia. Zajście w ciążę przy niedoczynności tarczycy jest możliwe. Chociaż schorzenie może prowadzić do wystąpienia cyklów bezowulacyjnych, to wdrożenie odpowiedniego leczenia pozwala uregulować stan organizmu poprzez uzupełnienie niedoborów hormonów i przywrócenie owulacji. Im szybciej choroba zostanie rozpoznana, tym skuteczniejsze będzie jej leczenie.

Na czym polega leczenie niedoczynności tarczycy?
Leczenie zaburzeń pracy tarczycy polega na podawaniu pacjentowi odpowiednio dobranych dawek lewotyroksyny (L-tyroksyny). Niedobór lewotyroksyny jest o wiele groźniejszy dla płodu niż niewielki nadmiar tego hormonu, dlatego jeśli niedoczynność nie została zdiagnozowana przed ciążą, lecz w trakcie ciąży, celem leczenia jest jak najszybsze wyrównanie niedoczynności, polegające na podaniu docelowej dawki leku od razu – nie stopniowo, jak ma to miejsce w przypadku leczenia wdrażanego przed planowaną ciążą. Dawkę leku dopasowuje się do masy ciała kobiety i dostosowuje w oparciu o wynik badania stężenia TSH.

Choroby tarczycy mają ogromny wpływ na gospodarkę hormonalną, a tym samym zarówno na zapłodnienie, jak i na cały okres ciąży. Na szczęście, diagnoza niedoczynności tarczycy nie przekreśla szans na urodzenie zdrowego dziecka – niezbędne jest jednak wdrożenie odpowiedniego leczenia tarczycy pod kontrolą specjalisty.

 

Tarczyca w ciąży i jej choroby – jaki mają wpływ na zajście w ciążę i jej przebieg?


https://www.e-zikoapteka.pl/artykuly/planujesz-ciaze-uwazaj-na-niedoczynnosc-tarczycy.html
https://ktomalek.pl/blog/niedoczynnosc-tarczycy-a-ciaza/w-2694?bgar=aHR0cHM6Ly93d3cuZ29vZ2xlLmNvbS8%3D
https://zdrowie.parenting.pl/niedoczynnosc-tarczycy-a-ciaza

 

Poprzedni post
Następny post