PCOS (Polycystic Ovary Syndrom) ? nie do końca poznano jego przyczynę, ale zauważono współistnienie pewnych objawów
- hiperandrogenizm: trądzik, nadmierne owłosienie czyli hirsutyzm, dodatkowo nieprawidłowe wyniki badań laboratoryjnych.
- nieprawidłowe wartości wyników LH i FSH (na początku cyklu) LH>FSH
- stały niski poziom estradiolu
- obniżony poziom progesteronu
- wysokie AMH
- brak regularnego miesiączkowania
- cykle bezowulacyjne
- zaburzenia metaboliczne ? nieprawidłowy wynik OGTT (doustny test obciążenia glukozą), czy zespół metaboliczny czyli współistnienie zaburzeń gospodarki węglowodanowej, otyłości, zaburzeń lipidowych i nadciśnienie tętnicze)
- obecność w badaniu USG policystycznych jajników ? w obrazie uwidacznia się 12 lub więcej pęcherzyków o wymiarze 2 do 9 mm w każdym jajniku, a objętość objętości jajnika przekracza 10ml.
Konieczne jest różnicowanie objawów z zaburzeniami pracy gruczołów: tarczowego, nadnerczowego oraz gruczolaków jajników, przydatna się tu okazuje diagnostyka USG, stąd konieczne jest wykonanie badań obrazowych oraz laboratoryjnych – Testu Wydolności Jajnika
Zespół policystycznych jajników i hiperandrogenizm
Hiperandrogenizm powoduje zaburzenia menstruacyjne, utrudnia zajście w ciążę, powoduje powstawanie zmian trądzikowych, zaburzenia metaboliczne i masy ciała, nadmierne owłosienie. Leczenie błędnie polega na podawaniu doustnych leków antykoncepcyjnych. Dostarczając hormony żeńskie wymusza się regulację miesiączek, zmniejszenie owłosienia czy poprawę wyglądu skóry, poprzez regulację hormonalną organizmu. Jednak nie leczy przyczyny, a jedynie powoduje uśpienie problemu, dając poczucie panowania nad nim.
Policystyczne jajniki – objawy
U kobiet z zespołem policystycznych jajników zwykle mamy do czynienia z wysokim AMH, wysokim LH w stosunku do FSH oraz niskim stałym poziomem estradiolu, co skutkuje brakiem dojrzewania pęcherzyków Graffa, a tym samym, brakiem owulacji. Komórki dochodzą do pewnego stadium dojrzałości i dojrzewanie zatrzymuje się, a w kolejnym cyklu sytuacja się powtarza, skutkiem czego, jajnik zaczyna pęcznieć od wielu niedojrzałych pęcherzyków, tworząc jajnik wielopęcherzykowy ? koralikowy, pełen niedojrzałych komórek. W przypadku kobiet z PCOS mówimy o niepłodności związanej z brakiem jajeczkowania, czyli brakiem owulacji.
Ze względu na zaburzenia gospodarki metabolicznej będące ważnym elementem PCOS, istnym elementem jest redukcja masy ciała i uregulowanie poziomu glukozy we krwi, co ogólnie poprawia wyniki. Przydatna okazuje się tutaj metmorfina, która obniżając poziom cukru, przyczynia się do regulowania gospodarki węglowodanowej, a w połączniu z ruchem i dietą do znacznej redukcji masy ciała i zespołu metabolicznego, co czasem bez wsparcia farmakologicznego okazuje się nieskuteczną formą terapii.